Forum Podkłady karaoke Strona Główna Podkłady karaoke
Krótki opis Twojego forum [ustaw w panelu administracyjnym]
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

co się stało z poprzednim forum?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Podkłady karaoke Strona Główna -> OGŁOSZENIE - CZYTAJ
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anaye
Gość


PostWysłany: Śro 17:05, 03 Sty 2007    Temat postu: co się stało z poprzednim forum?

dlaczego zniknęło???? Sad Sad Sad
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
test
Gość


PostWysłany: Śro 20:15, 03 Sty 2007    Temat postu:

test
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Amambada
Gość


PostWysłany: Śro 20:25, 03 Sty 2007    Temat postu:

Jeju! Co tu się stało!? Tyle pracy ;(
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Czw 14:21, 04 Sty 2007    Temat postu:

co tu się kurwa stalo
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GOSC
Gość


PostWysłany: Czw 18:02, 04 Sty 2007    Temat postu:

suchajcie losie trzeba bedzie sie brac do nowej roboty wchodzic na [link widoczny dla zalogowanych] i przenosimy wszystkie dzialajace linki z podkladami ni kucmy sie kto to zrobil bo i tak tego nieodzyskamy ktos kto to zrobil jest najewidetniej hujem END JA ZACZYNAM PRACE Z TYM FORUM OD SOBOTY BO MAM SZKOLE POZDROWIONKA
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Amambada
Gość


PostWysłany: Czw 21:20, 04 Sty 2007    Temat postu:

chciałam powiedzieć że tu już nie ma działających linków
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Czw 23:13, 04 Sty 2007    Temat postu:

Prawo autorskie do muzycznych plików „midi”

Plik midi to nic innego jak zapisane w formie cyfrowej m.in. utwory muzyczne, nuty, dźwięki. Jednakże sam taki zapis utworu muzycznego nie przesądza o prawie do dalszego korzystania i rozporządzania utworem muzycznym przez dokonującego zapisu. Dla określenia zakresu tego prawa istotne będzie co podczas „zapisywania” dzieje się z samym utworem i w efekcie co jest rozpowszechniane: utwór oryginalny czy jego opracowanie. Przypomnę, że na rozpowszechnianie utworu oryginalnego, jak i jego opracowania, niezbędne jest zezwolenie autora utworu pierwotnego, co wynika z przysługujących autorowi praw wyłącznych, osobistych i majątkowych (art.16 i 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), jak i praw zależnych (art.2 w/w ustawy).

Z utworem oryginalnym w postaci pliku „midi” będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy przenoszący nuty (melodie) na zapis cyfrowy nie dokonuje w nim żadnych zmian, nie wnosi żadnego własnego wkładu twórczego, wykonuje tylko techniczny zabieg z użyciem „narzędzi i instrumentów komputerowych”. Słuchając utworu nie zauważamy żadnych istotnych zmian w melodyce, rytmie, instrumentacji, nie jest on aranżacją utworu pierwotnego. Opracowanie natomiast jest przedmiotem zabiegu twórczego a nie technicznego. W jego wyniku powstaje nowy utwór, w którym współistnieją warstwy wniesione przez autora pierwotnego i opracowującego. Utwór pierwotny jest jednak dominujący, wyraźnie rozpoznawalny i on jest podstawą podjęcia decyzji o dokonaniu przetworzenia. Za opracowania w twórczości muzycznej uważa się m.in. aranżacje utworu, rozpisanie głosu na chór, przerobienie np. utworu muzyki poważnej na jazzową, istotne zmiany w instrumentacji . Sam więc zapis cyfrowy utworu bez ingerencji w jego strukturę nie jest opracowaniem.

Dla rozpowszechniania oryginalnego utworu muzycznego w formie pliku midi potrzebne jest zezwolenie autora utworu lub reprezentującej go organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, w przypadku Polski - Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jeśli polem rozpowszechniania ma być Internet (lub sieci komórkowe itp.) a jego przedmiotem już wcześniej opublikowane drobne utwory muzyczne i słowno-muzyczne (piosenki), to zgodnie z art.211 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zezwolenia na to może udzielić wyłącznie organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, czyli wymieniony wcześniej ZAiKS, reprezentujący także autorów zagranicznych. Udzielenie tego zezwolenia następuje poprzez zawarcie umowy licencyjnej między rozpowszechniającym a ZAiKSem.

Nieco inna sytuacja wystąpi gdy przedmiotem rozpowszechniania będzie opracowanie. Tu zezwolenie organizacji zbiorowego zarządzania może okazać się niewystarczające a to z powodu treści art.2 w/w ustawy nakazującego uzyskać na korzystanie lub rozporządzanie utworem zezwolenie autora utworu pierwotnego. Opracowanie jest ingerencją w utwór pierwotny i może powodować niekorzystne skutki w sferze praw osobistych autora utworu pierwotnego. Zła aranżacja może zepsuć dobrą opinie autora oryginału. Podobnie bezsensowne zmiany w instrumentacji. Dla legalności rozpowszechniania opracowania, niejako zatwierdzenia nowego kształtu utworu, niezbędna jest zgoda autora utworu pierwotnego. Tę zgodę trzeba uzyskiwać przez okres obowiązywania autorskich praw majątkowych (art.36 ustawy), czyli czas życia autora i jeszcze 70 lat po jego śmierci (zgodę wyrażają spadkobiercy lub nabywcy praw majątkowych). Może więc zdarzyć się, jeśli powierzymy digitalizację utworu twórcy muzykowi a on dokona w nim różnorodnych zmian o charakterze opracowania, to pomimo zawarcia umowy licencyjnej z Zaiksem, będziemy musieli uzyskiwać odrębne zezwolenie autora pierwotnego aby nie naruszyć jego praw i nie narazić się na odpowiedzialność cywilną a także karną. Najpewniej też ZAiKS odmówi nam licencji na rozpowszechnianie opracowania bez zgody autora pierwotnego.

W przypadku przenoszenia utworu na plik midi powstanie także pytanie, czy osoba dokonująca fizycznie tego przeniesienia może być uważana za artystę wykonawcę a co za tym idzie powstaną na jej rzecz prawa pokrewne z art.86 ustawy. Z informacji, które uzyskałem od zajmujących się tym osób wynika, że główną rolę w tym przenoszeniu odgrywają „narzędzia elektroniczne”, oprogramowanie komputerowe i umiejętności. W żadnym razie tego przenoszenia utworu na plik midi nie da się uznać za artystyczne wykonawstwo i interpretowanie utworu. Może to zaskakujące ale wszystko wskazuje na to, że w przypadku przeniesienia utworu ( z nut, ze słuchu ) na plik midi nie będziemy mieli w ogóle do czynienia z wykonaniem utworu a pomimo tego powstanie jego dźwiękowa wersja. Zawdzięczać to będziemy programowi komputerowemu, który przypisze właściwy dźwięk określonej nucie a także decyzji dokonującego zapisu: melodia – słuch muzyczny – klawisz komputera – dźwięk.

Spotkałem się z kwestionowaniem uznania dokonującego lub zlecającego takie przeniesienie utworu na plik midi za producenta fonogramu w myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Definicja fonogramu z art.94 ustawy opisuje go jako pierwsze utrwalenie warstwy dźwiękowej wykonania utworu lub innych zjawisk akustycznych. Skoro przy przeniesieniu utworu na plik midi nie dochodzi do wykonania utworu, to znaczy, że nie powstaje fonogram w znaczeniu ustawowym? Wydaje się jednak, że byłaby to interpretacja zbyt daleko idąca i zaprzeczająca sensowi przepisu. Choć nie mamy do czynienia z klasycznym artystycznym wykonawstwem utworu, to jednak warstwa dźwiękowa utworu powstaje i to pod czyjąś firmą (lub nazwiskiem) i za wkładem organizacyjnym, finansowym i intelektualnym jej właściciela, który wybrał taką formę techniczną (elektronicznego) utrwalenia utworu. Do tego więc konkretnego utrwalenia elektronicznego utworu powstanie na rzecz producenta prawo pokrewne. Nie oznacza to wcale, że inny producent posługując się tymi samymi narzędziami elektronicznymi nie może dokonać własnego odrębnego utrwalenia tego samego utworu. Oczywiście warunkiem będzie respektowanie praw autorskich – licencja na utrwalenie i określone rozpowszechnianie utworu.

Podsumowując:

Do muzycznego pliku midi przysługują więc: prawo autorskie do utworów i prawo pokrewne do fonogramu.

Legalne rozpowszechnianie oryginalnych utworów muzycznych w plikach midi za pośrednictwem Internetu wymaga aby udostępniający je posiadał licencję organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, w Polsce Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz aby były wyprodukowane przez udostępniającego lub ich „produkcja” została legalnie przez niego nabyta. Przy rozpowszechnianiu opracowań udostępniający musi mieć dodatkowo zezwolenia autora utworu pierwotnego, no i oczywiście autora opracowania.

Gdyby pliki midi zawierające utwory miały być powielane na jakichś nośnikach celem sprzedaży, wytwarzający ich egzemplarze powinien mieć odrębne zezwolenie na zwielokrotnianie utworów i wprowadzanie do obrotu.

Warto na zakończenie zwrócić także uwagę, że publiczne odtwarzanie muzyki z plików midi, czy to z komputera, czy telefonu komórkowego czy z odtwarzacza czy z innych urządzeń i nośników (np. podczas karaoke) wymaga odrębnego zezwolenia, licencji na publiczne odtwarzanie. Podobnie będzie na innych polach eksploatacji, a to dlatego, że utwór jest dobrem niematerialnym a jego autorowi przysługują prawa do wszystkich pól eksploatacji.Krzysztof Lewandowski
specjalista prawa autorskiego !


Pozdrawiam !!!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
katarinka2
Gość


PostWysłany: Pią 16:48, 05 Sty 2007    Temat postu:

chyba ten post wyżej wiele mówi... juz powinniscie wiedziec co sie stalo z forum...:/;/
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
blackmusic
Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 1:43, 06 Sty 2007    Temat postu:

Jejciuu !!!
Co jest ?!!
Ja nie wime co sie stało !!!


Ej no bez przesadyy . . ;/


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
UŻYTKOWNIK
Gość


PostWysłany: Sob 1:47, 06 Sty 2007    Temat postu:

ALE CO TEN POST MÓWI
PRZECIEŻ NIKT NA JAKICHŚ KARAOKE CZY MIDACH NIE ZARABIA ZŁAMANEGO GROSZA
ZAIKS POWINNI PŁACIĆ LUDZIE KTÓRZY NA TEGO TYPU MUZYCE W JAKIŚ SPOSÓB ZARABIAJĄ
JEŻELI Z TEGO FORUM KOŻYSTAJĄ JAKIEŚ ZESPOŁY MUZYCZNE TO PRZECIEŻ ODPROWADZAJĄZAIKS DLA WŁASNEGO BESPIECZEŃSTWA
A JEŻELI UŻYTKOWNICY WYBIERAJĄJAKIŚ PODKŁAD NP.NA KONKURS TO W JAKI SPOSÓB OKRADNĄ TWÓRCĘ TEGO UTWORU
Jeżeli wygram konkurs mogę
autorowi piosenki odesłać mój dyplom (niech się ucieszy) bo ja z żadnego konkursu nie mam żadnych pieniędzy
PO PROSTU TO JEST POLSKA I POLSCY URZĘDNICY - I DLATEGO NIEMA JUŻ FORUM
MOŻE KIEDYŚ BĘDZIEMY PŁACIĆ KOMUŚ ZA BURZE - TAM TEŻ SĄ JAKIEŚ EFEKTY DŻWIĘKOWE ..........
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRAWO
Gość


PostWysłany: Sob 1:58, 06 Sty 2007    Temat postu:

Panie krzysztofie czy to jest pana opinia jako człowieka czy jako urzędnika
Proszę zrobić rachunek sumienia -
i co nie zdażyło się kidyś "kszysztofa" z jakąś muzyką
może coś grało a pan nawet nie był swiadomy ż obowiązany jest pan wg przwa za to zapłacić
WIĘC ZRÓBMY REFERENDUM NARODOWE OBALMY KACZYŃSKICH WYBIEŻMY KOGŚ W STYLU STALINA I KTO SOBIE COŚ POD NOSEM NUCI IDĄC ULIĄ NA SYBI
NAJLEPIEJ NA TYLE LAT ILE LITEREK WYMRUCZAŁ
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dasia
Gość


PostWysłany: Sob 12:46, 06 Sty 2007    Temat postu:

no przez prawo polskie z tego co wiem to za rozpowszechnianie plików i czerpanie kożyści finansowych z tego jest karalne i tutaj chodziło chyba głownie o pliki MIDI (w tym poście). Ale na tym forum nikt nikomu nie płacił i pamiętam że w celach edukacyjnych pliki były zamieszczane-tak napisał ktoś w regulaminie... Sama nie wiem co o tym myśleć...
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dasia
Gość


PostWysłany: Sob 12:50, 06 Sty 2007    Temat postu:

UŻYTKOWNIK napisał:
ALE CO TEN POST MÓWI
PRZECIEŻ NIKT NA JAKICHŚ KARAOKE CZY MIDACH NIE ZARABIA ZŁAMANEGO GROSZA
ZAIKS POWINNI PŁACIĆ LUDZIE KTÓRZY NA TEGO TYPU MUZYCE W JAKIŚ SPOSÓB ZARABIAJĄ
JEŻELI Z TEGO FORUM KOŻYSTAJĄ JAKIEŚ ZESPOŁY MUZYCZNE TO PRZECIEŻ ODPROWADZAJĄZAIKS DLA WŁASNEGO BESPIECZEŃSTWA
A JEŻELI UŻYTKOWNICY WYBIERAJĄJAKIŚ PODKŁAD NP.NA KONKURS TO W JAKI SPOSÓB OKRADNĄ TWÓRCĘ TEGO UTWORU
Jeżeli wygram konkurs mogę
autorowi piosenki odesłać mój dyplom (niech się ucieszy) bo ja z żadnego konkursu nie mam żadnych pieniędzy
PO PROSTU TO JEST POLSKA I POLSCY URZĘDNICY - I DLATEGO NIEMA JUŻ FORUM
MOŻE KIEDYŚ BĘDZIEMY PŁACIĆ KOMUŚ ZA BURZE - TAM TEŻ SĄ JAKIEŚ EFEKTY DŻWIĘKOWE ..........


Z tym to apsolutnie się zgadzam. Na prawde z konkursów nic nie mamy jedynie papierek i ewentualną nagrode-ale to żadkość. Ehhh... to nasze polskie prawo. Zero szacunku dla ludzi kochających na prawde muzyke i chcących jak najlepiej wykonywać to co robią. Czy my aż tak wiele chcemy prosząc o podkłady które są nam niezbędne choc by nawet do ćwiczeń... pomijajac występy...
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
deejay genek
Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:49, 06 Sty 2007    Temat postu:

Aranże w tym dużo nowości ( dział Vip ), ponadto najnowsza muza Mp3 dostępne kawałki już z roku 2007

www.djgenek.fora.pl

Po rejestracji koniecznie zapoznać się z regulaminem !!!!!......NotNormalMind & Dj Genek...Zapraszamy !!!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Nie 11:22, 07 Sty 2007    Temat postu:

ZAPRASZAM NA DZIŁAJĄCE JUŻ FORUM

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Podkłady karaoke Strona Główna -> OGŁOSZENIE - CZYTAJ Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin